Кога се во прашање нивните национални интереси, Албанците се подготвени да настапат единствено, како и што застанаа зад тиранската платформа, која беше ...
сите 2 | | | прочитана: 6120 | веќе видена

Често размислувам овие денови дали е прашање на интелигенција, па не разбираат, што тоа народот кој 53 дена излегува на улица? Дали е прашање на немање основно ...
сите 2 | | | прочитана: 245 | веќе видена

Денес е петок, 21 април 2017 година, 111-иот ден во годината. Сонцето изгреа во 05:40, а ќе зајде во 19:24 часот. Денот ќе трае 13 часа и 44 минути. Во ...
| | прочитана: 1178 | веќе видена

Првата година се спасија, но втората зима не ја преживеаја.На депонија завршија над 4 милиони денари или 138 палми по 500 евра кои што беа засадени во Скопје. ...
сите 3 | | | прочитана: 427 | веќе видена

По тридневното кампување во паркот Жена борец, родителите заедно со лицата со пречки во развојот почнаа собирање потписи за ревидирање на законите со кои се ...
сите 9 | | | прочитана: 214 | веќе видена

Голем број на граѓани даваат поддршка за законските измени кои ги бараат родителите на лицата со посебни потреби за институционално да им се олесни животот на ...
сите 11 | | | прочитана: 1597 | веќе видена

Во Македонија влегуваат нови инвестиции и во време на политичка криза. Ова покажува дека странските компании не се исплашени и дека веруваат во долгорочната ...
сите 6 | | | веќе видена

Пријавувањето штети на земјоделските култури во велешко почнува денеска и ќе трае до 2 мај.Градоначалникот на општина Велес, Славчо Чадиев денеска на ...
сите 7 | | | веќе видена

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената ...
сите 55 | | | прочитана: 166 | веќе видена

Зародишот на идејата за формирање на „Легијата на честа“ е вo неслучувањатa во нашето општество од тоа што не се гледа решение нa собраниската заглавеност. ...
| | прочитана: 275 | веќе видена

Април е. За многумина период од годината кога заедно со природата како да се будат и луѓето, уморни од студентата зима. Но, за средовечната медицинска сестра ...
сите 4 | | | веќе видена

Доколку се движите по автопатот Скопје-Велес, на 35-тиот килпометар од десна страна се наоѓаат два манастири Света Богородица и Свети Јован Крстител. Тука ...
| | веќе видена

Како што информираа од Јавното обвинителство вчера дежурен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје, заедно со увидни екипи од Министерството ...
сите 51 | | | прочитана: 1011 | веќе видена

Градбата на новиот Клинички Центар започнува во јуни. Инвестирани ќе бидат 72 милиона евра, а новиот објект ќе го градат домашните компании „Гранит“ и „Бетон“ ...
сите 12 | | | прочитана: 379 | веќе видена

Славниот Фредерик Бегбеде во Скопје

Фредерик Бегбеде – еден од најпознатите писатели во светот – гостин на ТРИ! Фредерик Бегбеде, еден од најпопуларните претставници на француската и европска ...
 • Public Room, Skopje
 • 19:30:00 , 29 Апр, 2017 до 01:00:00 , 30 Апр, 2017
 • Издавачки центар ТРИ
 • 314 доаѓаат, 474 можеби
 • Мајсторот и Маргарита

  Режисер: ИВАН ПОПОВСКИ Мајсторот — ДЕЈАН ЛИЛИЌ Маргарита — ДРАГАНА КОСТАДИНОВСКА Воланд/Афраниј — НИКОЛА РИСТАНОВСКИ Понтиј Пилат — ЈОРДАН ...
 • Македонски Народен Театар, Skopje
 • 17:00:00 , 29 Апр, 2017 до 22:00:00 , 29 Апр, 2017
 • Македонски Народен Театар
 • 46 доаѓаат, 232 можеби
 • Априлско искачување на Плат

  ДПС ТРАНСВЕРЗАЛЕЦ организира Априлско искачување на врвот Плат на 30 Април 2017 год. Врвот Плат се наоѓа на планината Шар Планина, висок е 2.398 метри ...
 • Планинарско Друштво Трансверзалец, Skopje
 • 06:30:00 , 30 Апр, 2017 до 19:00:00 , 30 Апр, 2017
 • Планинарско Друштво Трансверзалец
 • 37 доаѓаат, 262 можеби
 • Gorska On The Move - Бесплатно вежбање на отворено

  Покана до сите што го сакаат спортскиот начин на живот и се подготвени да направат позитивна промена кај себе. Пријавете го вашето БЕСПЛАТНО учество тука и ...
 • Терен на ФК. Работнички - Градски Парк, Скопје
 • 19:00:00 , 02 Мај, 2017 до 20:00:00 , 02 Мај, 2017
 • ГОРСКА вода
 • 717 доаѓаат, 189 можеби
 • Skopje Film Festival 2017

  Јубилејното 20-то издание на Скопје филм фестивал со богата програма од над 75 филмови, ќе се одржи од 20-28 април во салите на кино „Милениум“, кино „Фросина“ ...
 • 20:00:00 , 20 Апр, 2017 до 00:00:00 , 28 Апр, 2017
 • Skopje Film Festival
 • 328 доаѓаат, 527 можеби
 • Изложба на слики „Огнена земја“ од Емил Шулајковски

  Самостојната изложбата на слики „Огнена земја“ од академскиот сликар Емил Шулајковски ќе биде отворена на 20 април во 20 часот, во Културно-информативниот ...
 • Kulturno Informativen Centar - Kic, Skopje
 • 20:00:00 , 20 Апр, 2017 до 21:00:00 , 03 Мај, 2017
 • Paintings of Emil Shulajkovski
 • 110 доаѓаат, 202 можеби


 • На 27 Април