Престојните претседателски избори после долги години ќе бидат вистинска „битка“. За прв пат по 2009 година се пријавени голем број кандидати, дури девет лица, ...
| | веќе видена

Не се поддржани проекти од национален интерес, а се поддржани новоформирани здруженија на граѓани и компании кои се појавуваат за прв пат и за сметка на ...
сите 4 | | | веќе видена

Намалување на метежот и редиците на чекање во здравствените установи, квалитетна здравствена услуга за сметка на намалената административна работа, брза ...
сите 5 | | | веќе видена

Партискиот истражувачко аналитички центар на ВМРО-ДПМНЕ - „Љубиша Георгиевски“ и Фондацијата Конрад Аденауер во период од 23 до 25 февруари во Велес ...
сите 13 | | | веќе видена

Примерот со Велес каде со релативно мал напор на локалната самоуправа и тимот на техничкиот министер за внатрешни работи Панче Тошковски е ублажен хаосот со ...
сите 4 | | | веќе видена

Звучи нереално ама вистинито. Оваа случка му се случила на велешанецот Игор Смилев кој својата приказна ја сподели на социјалните мрежи. Како што објаснува на ...
| | веќе видена

Кузман Јосифовски-Питу ги бранеше македонските национални особености, а тоа е забележливо во неговите критики до Бугарската комунистичка партија и ...
| | веќе видена

Во Македонија 31 процент од девојчињата на 15-годишна возраст се чувствуваат осамени, а тој процент во Европа и Централна Азија е 28, се вели во Студијата за ...
сите 4 | | | веќе видена

Вториот годишен симпозиум на Друштвото на кардиолошки сестри се одржа со поддршката на Клиника Жан Митрев. Целта на поддршката од Клиника Жан Митрев е да се ...
сите 3 | | | веќе видена

ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги ...
сите 14 | | | веќе видена

1707.- Роден е италијанскиот писател Карло Голдони, обновител на италијанската комедија. Дела: комедиите „Мирандолина“, „Рибарски караници“, „Коцкар“, драмата ...
| | веќе видена

Народниот музеј до Велес доби нов простор каде ќе се изложуваат делата музејската збирка, кои со децении се во депоата. Во Одделението за фотографии од стар ...
| | веќе видена

next