Вчера околу 22.20 часот на магистралниот пат Куманово-Крива Паланка, од полициски службеници од СВР-Куманово бил лишен од слобода М.З.(31) од Велес, затоа што ...
сите 27 | | | прочитана: 12847 | веќе видена

На 06.08.2022 околу 05.40 часот во СВР Велес било пријавено дека на автопатот Велес-Скопје, на место викано „Пуста кула“, патничко возило „фолксваген голф“ со ...
сите 26 | | | прочитана: 5072 | веќе видена

Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата во текот на вчерашниот ден спроведе зајакната акциска контрола на автопатот Куманово – Скопје – ...
сите 7 | | | прочитана: 2980 | веќе видена

Во тек на вчерашниот ден во Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје почина 46-годишната жена од Неготино, која беше претепана од страна на нејзиниот партнер ...
сите 6 | | | прочитана: 1705 | веќе видена

На ГП Табановце, утрово, времето на чекање за влез во државата е околу еден час. На ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е од 30 минути. На ...
сите 74 | | | прочитана: 1225 | веќе видена

Исклучително високи се бројките на интервенции на екипите на Итната помош и на домашни посети во Велес за јули, вкупно 2.600, споредбено со претходните години ...
сите 6 | | | прочитана: 893 | веќе видена

Утре на 27 јули по стар стил, односно на 9 август според новиот календар, се празнува споменот на св. Климент Охридски кој е упокоен на овој ден 916 година, а ...
| | прочитана: 430 | веќе видена

На спореден пат кај Тиквешкото Езеро во близина на Кавадарци синоќа беше пронајден патнички автомобил со битолски регистарски ознаки и тело на починато машко ...
сите 18 | | | прочитана: 298 | веќе видена

БУГАРИТЕ ГО ЗАМЕНИЈА СВОЈОТ ТРНОВСКО-ШУМЕНСКИ ЈАЗИК СО СОФИСКО-ШОПСКИ ЗА ДА МОЖЕ ДА БИДАТ РАЗБРАНИ ОД ДЕЦАТА ВО ЕГЗАРХИСКИТЕ УЧИЛИШТА ВО МАКЕДОНИЈА! Блаже ...
| | прочитана: 155 | веќе видена

Започнуваат нови возбудувања во Првата и сега единствената Втора фудбалска лига на Македонија, битка за титулата, излез на меѓународната сцена, борба за ...
| | прочитана: 154 | веќе видена

Праведна држава со нулта толеранција за корупцијата, добро организиран и квалитетен образовен и здравствен систем, социјална држава во која помошта оди на ...
сите 8 | | | прочитана: 152 | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски постхумно ѝ додели Орден за воени заслуги на првата македонска партизанка Невена Николова Георгиева-Дуња, со што, како што ...
| | веќе видена

Пејачката Бојана Скендеровски ја преработи македонската народна песна „Море сокол пие“ и за истата сними видео спот. Пејачката решила на публиката токму денес ...
сите 6 | | | веќе видена

Градежната компанија „Бетон“ откако прикажа загуба од безмалку 4 милиони евра по првата половина на 2022, во образложението за Македонска берза, меѓудругото, ...
| | веќе видена

Среќни сме што за неколку месеци успеавме да ја развиеме франшизната мрежа на IQ UP! училишни центри во државата отварајќи 9 (девет) IQ UP! училишни центри, ...
| | веќе видена

Се намалува бројот на заедници на сопственици на станови и деловни простори, а се зголемува ангажирањето управители. Податоците на Регулатората комисија за ...
сите 8 | | | веќе видена

Секое лето во скопски Аеродром, од страната на Керамидница, може да се забележи поголема група деца и млади кои секојдневно се капат во реката Вардар. Капачи ...
| | веќе видена

Најпрестижниот и најстариот се уште постоечки поетски фестивал во светот, Струшките вечери на поезијата, упати покана до индискиот поетот Сонет Мондал да ја ...
| | веќе видена

next