Утре на 27 јули по стар стил, односно на 9 август според новиот календар, се празнува споменот на св. Климент Охридски кој е упокоен на овој ден 916 година, а ...
| | прочитана: 430 | веќе видена

Пејачката Бојана Скендеровски ја преработи македонската народна песна „Море сокол пие“ и за истата сними видео спот. Пејачката решила на публиката токму денес ...
сите 6 | | | веќе видена

Најпрестижниот и најстариот се уште постоечки поетски фестивал во светот, Струшките вечери на поезијата, упати покана до индискиот поетот Сонет Мондал да ја ...
| | веќе видена

На 9 август 1883 година во Велес е роден Панко Брашнаров, македонски национален деец и најстар пратеник на Првото заседание на АСНОМ, прв претседавач на ...
сите 3 | | | веќе видена

Ексклузивниот патнички воз Венеција-Истанбул-Венеција денеска напладне мина низ железничката станица во Велес. Се состоеше од 14 патнички коли, вагони за ...
| | веќе видена

 Младата велешанка работи како модел полека, но сигурно го гради својот пат до светска кариера. Уште еден доказ дека во Македонија живеат прекрасни девојки и ...
| | веќе видена