Нашиот народ Еремија го празнува како еден од поголемите пролетни празници, а обичаите и верувањата поврзани со него се во функција на магиска заштита од змии, ...
| | веќе видена

Трета работилница за развојни микро-процесорски системи се организираше на Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот „Св. Кирил ...
сите 5 | | | веќе видена

 „За првпат оваа година ми расцвета палмата, после 10 години откако е засадена на земја“, сподели Марина од Велес, која има совршено уреден двор. Марина од ...
| | веќе видена

Состојки:500 гр брашно1коцка квасец3 дл вода1 /2 лажичка шеќер1 лажичка солПодготовка:Квасецот го потопуваме со млаката вода и шеќерот и го оставаме десетина ...
| | веќе видена

Општина Велес парите предвидени за купување мерни инструменти за квалитетот на воздухот ги пренамени за плаќање на сметките за јавно осветлување. Ваквата ...
| | веќе видена