Нашиот народ Еремија го празнува како еден од поголемите пролетни празници, а обичаите и верувањата поврзани со него се во функција на магиска заштита од змии, ...
| | веќе видена

Драги мои, во тек е процес и на капитално демонитрање на државата Македонија. Она што во овој момент го извршуваат полуобразовани, корумпирани, сервилни ...
| | веќе видена

Трета работилница за развојни микро-процесорски системи се организираше на Факултетот за електротехника и информациски технологии при Универзитетот „Св. Кирил ...
сите 5 | | | веќе видена

Животот често е полн со предизвици и стрес од сите обврски кои ги имаме во текот на денот. Фотографија: Ervo Rocks Сето тоа ни одзема енергија, може да нè ...
| | веќе видена

Целиот свет е на трка. И Македонија неуморно трча по датум за преговори. Ултрамаратон што не завршува. Политичарите трчаат по целеното. Се трча по повисоки ...
| | веќе видена

Во весела атмосфера, со многубројни деца и нивните родители, во саботата (7 мај) на штандот на „Арс Ламина“ и „Литература.мк“, во рамките на Саемот на книгата, ...
| | веќе видена

 „За првпат оваа година ми расцвета палмата, после 10 години откако е засадена на земја“, сподели Марина од Велес, која има совршено уреден двор. Марина од ...
| | веќе видена

Пред две години му ја запалија викендичката во село Нежилово кај Богомила, а пред две недели лопата в глава во својот двор доби сопругата на велешанецот Зоран ...
| | веќе видена

Состојки:500 гр брашно1коцка квасец3 дл вода1 /2 лажичка шеќер1 лажичка солПодготовка:Квасецот го потопуваме со млаката вода и шеќерот и го оставаме десетина ...
| | веќе видена

Општина Велес парите предвидени за купување мерни инструменти за квалитетот на воздухот ги пренамени за плаќање на сметките за јавно осветлување. Ваквата ...
| | веќе видена

 Каде се користи зборчето „пишии“, а каде зборчето „сурѓија“? Ги знаете ли дијалектните зборови и можете ли да препознаете од каде доаѓа некој само по еден ...
| | веќе видена