Дијалог меѓу политичките партии треба да има, но средба со опозицијата за предвремени избори не треба да се одржи, рече денеска премиерот Димитар Ковачевски, ...
сите 9 | | | веќе видена

Премиерот Димитар Ковачевски ја погледнал снимката на која се слуша гласот на претседателот на Собранието, Талат Џафери, но не може да ја коментира зашто, како ...
сите 17 | | | веќе видена

Министерствата за надворешните работи на Македонија и Бугарија комуницираат, но немаат усогласено документ кој може да биде основа за носење одлуки во двете ...
сите 12 | | | веќе видена

Девојка од Турција и момче од Битола под неразјаснети околности исчезнаа во изминатите шест дена на територијата на земјава. За девојката, 20-годишната Зинур ...
| | веќе видена

Поради одржување на меѓународен авто натпревар за ФИА-Централно Европска Зона (ФИА-ЦЕЗ) денеска патниот правец Кочани – Пониква ќе биде затворен за сообраќај ...
сите 17 | | | веќе видена

Само 21 кубик огревно дрво е откриено како нелегална сеча лани во Велешко. Оваа бројката на откриено нелегално исечено дрво е презентирана во годишниот ...
| | веќе видена

Три дена поминаа во молк за Српската православна црква откако Светиот синод на Вселенската патријаршија одлучи да го признае канонско право на Македонската ...
| | веќе видена

Општина Велес за шест месеци платила 25,7 милиони денари (над 400.000 евра) повеќе од платените сметки за претходната година за улично осветлување. Толкави се ...
| | веќе видена

Неопходно е да се апелира на користење на редовна контрацепција, скрининг за сексуално преносливи инфекции (СПИ), особено по секој незаштитен сексуален однос и ...
| | веќе видена

Скопје и Софија продолжуваат со разговорите за изнаоѓање решение за спорните прашања со цел деблокада на нашите евроинтеграции. Северна Македонија смета дека е ...
сите 9 | | | веќе видена

Осмоодделенецот Амир Дестанов, дете од улица кое реши да се бори со суровата судбина која сакаше неговото семејство да биде под дното на сиромаштијата, а тој, ...
| | веќе видена

Во Сремски Карловци вчера започна годишната седница на Соборот на Српската православна црква (СПЦ), со свеченост по повод стогодишнината од обновата на Пеќката ...
сите 13 | | | веќе видена

Левица денеска објави дека пратеникот Ненад Коциќ од СДСМ за шест месеци наплатил 60 536 денари за патни трошоци ❌Пратеникот Ненад Коциќ од СДСМ од Велес за ...
сите 3 | | | веќе видена

По реакции во јавноста и на советниците во општинскиот Совет, градоначалникот Марко Колев одговорноста зошто во Велес не се одбележа 9 Мај, Денот на победата ...
| | веќе видена

Компанијата „Брако“ од Велес денеска ја претстави новата еколошка производствена линија за поцинкувана жица со која ќе го зголеми производството, а менаџментот ...
сите 14 | | | веќе видена

Илија ЧАШУЛЕ Во приказната за Силјан Штркот е содржана една од најстарите легенди на Балканот, имено за Пелазгите кои се населиле во Македонија барем илјада ...
| | веќе видена

next