Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на некои повисоки места наместа со остатоци од кашест снег на коловозот. Интензитетот на ...
сите 29 | | | прочитана: 74363 | веќе видена

Скопје, 12. јануари 2019 (ИНПРЕС) – Во рамките на внатрешната контрола, извршена во сите здравствени домови во државата, пронајдени се 635 кутии од МРП ...
сите 25 | | | прочитана: 9568 | веќе видена

Поради снегот кој денеска непрекинато врне во реонот на Велес и велешко сообраќајот на сите патни правци се одвива отежнато. Сепак сите локални и регионални ...
сите 5 | | | прочитана: 5716 | веќе видена

Првпат во историјата на својата кинематографија Македонија ќе земе учество во главната програма на Берлинскиот филмски фестивал Со филмот „Господ постои, името ...
сите 7 | | | прочитана: 5343 | веќе видена

Од Велес и Лозово денеска стартуваше едукативната кампања за ИПАРД Програмата 2014-2020 во рамки на која ќе бидат организирани повеќе инфо денови, работилници ...
сите 15 | | | прочитана: 4468 | веќе видена

Не 67 вакцини, како што беше првичната бројка, туку 500 вакцини МРП на кои биле залепени погрешни декларации со веќе изминат рок на употреба се пронајдени и ...
сите 2 | | | прочитана: 3056 | веќе видена

Епархијата Повардарска со седиште во Велес, денеска ги отвори вратите за пријавување на заинтересираните православни христијани кои во сабота на празникот ...
сите 3 | | | прочитана: 2427 | веќе видена

Работници од повеќе сектори од Скопје, Тетово, Делчево, Валандово, Кратово, Штип, Велес се обратиле во Здружението „Гласен Текстилец“, за да реагираат затоа ...
| | прочитана: 2425 | веќе видена

„Македонијапат“ за еден квартал на своите вработени им плаќа бруто плата од 1,12 милиони евра. И за речиси ист период ангажира две приватни фирми со повеќе од ...
| | прочитана: 1683 | веќе видена

Пензиoнери, хонорарци и вработени лица повеќе не смеат да продаваат на пазарите . Ова станува јасно од новиот Закон за пазари кој почнува да прави хаос на ...
| | прочитана: 1425 | веќе видена

Доколку има пресуда за вина проив ВМРО ДПМНЕ за обвинението наречено Талир, тоа значи дека следи бришење на партијата од судски регистар поради кривично дело - ...
| | прочитана: 1009 | веќе видена

Во ЈЗУ Центар за јавно здравје во Велес во изминатата недела биле регистрирани првите тројца заболени од грип. Како што информира за МИА, епидемиологот д-р ...
сите 4 | | | прочитана: 565 | веќе видена

На јавниот оглас на Министерството за земјоделство, шумарство и водостoпанство, што заврши на 11 јануари, во Подрачната единица во Велес, се пријавиле 37 ...
сите 2 | | | прочитана: 444 | веќе видена

На 17 Јануари